KALPROTEKTYNA – NIEINWAZYJNY MARKER ZAPALENIA JELIT
Kalprotektyna jest białkiem, którego podniesiony poziom w kale świadczy o występowaniu lub zaostrzeniu stanu zapalnego jelit.
Oznaczanie kalprotektyny stanowi skuteczną metodę w różnicowaniu nieswoistych stanów zapalnych jelit ( choroba Leśniowskiego-Crohna) i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa), od zaburzeń czynnościowych, np. zespołu jelita drażliwego zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Wynik ujemny z dużym prawdopodobieństwem wyklucza nieswoiste zapalenie jelit i pozwala uniknąć badań inwazyjnych.
Podwyższone wartości kalprotektyny występują u pacjentów cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit. W przypadku takich pacjentów konieczne jest wykonanie w dalszym etapie kolonoskopii. Otrzymanie wyników tych dwóch badań pozwala na postawienie jednoznacznej diagnozy.
Poziom kalprotektyny podwyższa się wraz z rozwijającym się procesem zapalnym – im bardziej zaawansowany stan zapalny, tym wyższe stężenie tego białka. W związku z tym ilościowe oznaczanie kalprotektyny może służyć do obserwacji zaostrzenia lub remisji choroby.
Innymi przyczynami wzrostu stężenia kalprotektyny mogą być choroby nowotworowe jelit, marskość wątroby, zakażenie wirusem HCV, a także ostre zapalenie trzustki. Poziom kalprotektyny ponad normę mogą wywołać niektóre leki, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne. U dzieci do wzrostu kalprotektyny może dojść w wyniku alergii pokarmowych.
Instrukcja pobrania próbki do badania:
- Zaleca się, aby próbka została pobrana podczas pierwszego porannego wypróżnienia
- Przed oddaniem kału należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy
- Stolec ,z którego pobierana jest próbka NIE MOŻE znaleźć się w kontakcie z wodą obecną w muszli klozetowej ( resztki środków do czyszczenia toalet, które mogą znajdować się w wodzie znacząco wpływają na wynik testu)
- W przypadku z sedesu z płaską misą tzw. półką należy usunąć z toalety kostki czyszcząco- odświeżające, spłukać, a następnie osuszyć muszlę i wyłożyć ją dużą ilością papieru toaletowego aby stolec nie wszedł w kontakt z wodą.
- W przypadku sedesów z misą głęboką można przykleić do deski sedesowej za pomocą taśmy biurowej płachtę przezroczystej folii spożywczej i po oddaniu stolca pobrać z niej próbkę.( UWAGA : Po pobraniu próbki i opróżnieniu pozostałej zawartości do toalety, folii nie należy spłukiwać w toalecie, gdyż grozi to jej zatkaniem)
- Za pomocą łyżeczki do pobierania z jałowego pojemnika na próbkę ( do kupienia w aptece) pobrać kał z trzech różnych miejsc i umieścić w pojemniczku. Próbka powinna mieć wielkość orzecha włoskiego.
- Proszę opisać pojemnik datą pobrania
- Pojemnik proszę dostarczyć do laboratorium