Welcome to MedicalPress a Premium Medical Theme
85 733 23 56, 572 240 309

Informator Pacjenta

LAMBLIOZA

to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego. Odpowiedzialny za nią jest pierwotniak z gatunku Lamblia intestinalis. Lamblie żyją w jelicie cienkim człowieka, a także w przewodach żółciowych i w przewodzie trzustkowym. Co pewien czas część pasożytów przekształca się w cysty, które są wydalone na zewnątrz z kałem. Lamblioza może dawać wiele objawów: wzdęcia, nudności, kurczowe bóle brzucha, biegunki, wymioty, ogólne zmęczenie, bóle głowy, bezsenność, zmiany skórne itd.

W celu stwierdzenia zakażenia należy wykonać badania laboratoryjne:

Kał

 • ogólne badanie kału na obecności cyst

Pojedyncze badanie może nie przynieść rezultatów ponieważ cysty wydalane są okresowo, stąd zaleca się badanie w co najmniej 3 próbkach kału pobranych w odstępie kilku dni.

 • test immunoenzymatyczny – na obecność białka GSA lamblii – wykrywane głównie w ostrym okresie choroby

Krew

 • przeciwciała
  skierowane przeciwko lambliom w klasie IgM i IgG
 • swoiste przeciwciała w klasie M
  wytwarza 100% osób zarażonych. Pojawiają się one ok. 3 tygodnia choroby i utrzymują się zwykle przez okres 3 – 4 miesiący. W niskich mianach (1:16) – nawet do 6 miesięcy. Obecność tych przeciwciał świadczy o ostrym okresie choroby.
 • swoiste przeciwciała w klasie G
  pojawiają się w połowie okresu ostrego, a w niskich mianach (1:16) mogą utrzymywać się nawet do 2 lat. Ich obecność w surowicy (przy braku przeciwciał w klasie IgM) wskazuje na fazę przewlekłą lub ozdrowieńczą.

Bardzo ważne jest przebadanie całej rodziny, nawet jeżeli tylko jedna osoba z rodziny jest chora

TARCZYCA I JEJ HORMONY

Tarczyca jest jednym z narządów, który odpowiada za funkcjonowanie praktycznie wszystkich komórek w naszym organizmie. Jej prawidłowa praca wpływa zarówno na rozwój umysłowy i motoryczny dzieci jak i na zdrowie dorosłego organizmu.

Synteza i wydzielanie hormonów tarczycy, uzależnione jest od dwóch czynników: dostarczanego do organizmu jodu oraz działania hormonu TSH (tyreotropiny) produkowanego przez przysadkę mózgową. Tarczyca produkuje niezbędne dla życia hormony takie jak: trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę (Ct). Gruczoł ten wydziela również tyreoglobulinę (Tg).

Trójjodotyronina (T3)

jest szczególnie istotna w okresie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Niedobór tego hormonu w okresie niemowlęcym może prowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu czego następstwem może być niedorozwój umysłowy.

Tyroksyna (T4)

hormon ten jest bardzo ważny dla rozwoju psychicznego i fizycznego młodych organizmów, jak również wpływa na laktację i rozród, poprzez regulację czynności gruczołów płciowych. Niedobór tyroksyny może być przyczyną tzw. kretynizmu u dzieci. U dorosłych prowadzi do ogólnego osłabienia i spowolnienia organizmu. Nadmiar tego hormonu świadczy o nadczynności tarczycy i również ma niekorzystne konsekwencje.

Kalcytonina (Ct)

powoduje obniżenie poziomu wapnia we krwi m.in. przez odkładanie się tego pierwiastka w kościach, co zapobiega osteoporozie.

Tyreoglobulina (Tg)

produkowana jest zarówno przez komórki prawidłowo funkcjonującej tarczycy jak i przez gruczoł zmieniony nowotworowo. Znaczące przekroczenie normy stężenia tyreoglobuliny we krwi jest traktowane jako wskaźnik nowotworów tarczycy.

Diagnostyka medyczna pozwala szybko rozpoznać choroby tarczycy, poprzez wykonanie prostego badania hormonalnego krwi obejmującego: TSH, FT3, FT4.

ZAKAŻENIE HELICOBACTER PYLORI

jest bardzo częste wśród ludzi – ocenia się, że w Polsce dotyczy to około 70-80 procent ludności. Bakterią H. pylori zakażamy się najczęściej w dzieciństwie. W wyniku rozwoju zakażenia H. pylori w żołądku dochodzi do rozwoju zapalenia błony śluzowej. Krótkotrwałe objawy ostrego zapalenia żołądka najczęściej nie są kojarzone z możliwością zakażenia H. pylori, tylko z innymi chorobami przewodu pokarmowego zwłaszcza, że ustępują po pewnym czasie. W dalszym etapie u około 80-90 procent osób zakażonych H. pylori rozwija się przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka – często bezobjawowe, a u około10 procent osób zakażonych występuje choroba wrzodowa. W znikomym odsetku jako następstwo infekcji H. pylori może rozwinąć się rak żołądka, chłoniak typu MALT (Mucosa Associated Lymphoid Tissue) o małej złośliwości lub choroba Menetriera.

Metody diagnostyczne wykrywające H. pylori

 • Test serologiczny polega na oznaczeniu w surowicy krwi przeciwciał IgG i IgA przeciwko H. pylori.
 • Obecność antygenów H. pylori w stolcu. Badanie to jest nieinwazyjne i ma odpowiednią czułość i swoistość (>90 %) oraz nadaje się do oceny wyników leczenia eradykacyjnego.

DIAGNOSTYKA RAKA JAJNIKA – TEST ROMA

Do niedawna głównym badaniem, wykonywanym u kobiet, podejrzanych o raka jajnika, było badanie markeru nowotworowego Ca 125. Jest to substancja, której ilość we krwi wzrasta, gdy w organizmie toczy się stan nowotworowy, związany z jajnikiem lub innym narządem rodnym. Im wyższe stężenie tego markeru we krwi tym bardziej zaawansowany stan chorobowy. Jednak badanie tego markera nie może być badaniem jedynym, ponieważ wartość Ca 125 rośnie także w endometriozie, przy mięśniakach macicy czy w stanach zapalnych narządów miednicy małej. Dlatego test ROMA nie polega jedynie na pomiarze Ca 125, ale też bada kolejny marker. Jest nim HE4 – nowy marker raka jajnika. To białko w większych ilościach pojawia się we krwi wtedy, kiedy w jajniku toczy się złośliwy proces nowotworowy. W zdrowym organizmie krąży go bardzo mało. Badanie HE4 tym różni się od badania Ca 125, że HE4 jest znacznie wcześniej wykrywalne. Dlatego u wielu kobiet, u których badanie Ca 125 dało wartości prawidłowe, dopiero skojarzone badanie z HE4 pozwoliło wykryć chorobę.

HE4 jest stosowany nie tylko w diagnostyce, ale także w monitorowaniu postępów choroby (lub zdrowienia) oraz nawrotów nowotworu.

Streptococcus pyogenes zwany potocznie paciorkowcem ropnym jest główną przyczyną zapalenia migdałków i gardła, prowadzącego czasami do ostrej gorączki reumatycznej, płonicy (szkarlatyny), róży i ostrego zapalenia kłębuszków nerkowych. Wczesne zdiagnozowanie i lecz nie zmniejsza ostrość objawów i ryzyko wystąpienia powikłań. W ofercie laboratorium posiadamy szybki test (wynik tego samego dnia) do wykrywania antygenu paciorkowców z grupy A.

OZNACZ POZIOM WITAMINY D 25(OH)D3

metabolit witaminy D jest nowoczesnym markerem diagnostycznym.

Jego niedobór w organizmie może stanowić podstawę wielu chorób w tym :

 • nowotworów pęcherza moczowego, piersi, jelita grubego, okrężnicy i jajnika
 • chorób autoimmunologicznych
 • cukrzycy typu I
 • choroby Leśniowskiego-Crohna (zapalna choroba jelita o niewyjaśnionej etiologii)
 • stwardnienia rozsianego
 • osteoporozy
 • krzywicy u dzieci

Witamina D

w organizmie człowieka pochodzi głównie z biosyntezy w skórze pod wpływem światła słonecznego, a tylko w niewielkim stopniu uzupełniana jest z pożywieniem. Niestety produkcja witaminy D jest często niewystarczająca zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej, gdzie liczba dni słonecznych jest ograniczona. Do tego dochodzić może zaburzenie wchłaniania oraz choroby zakłócające przemianę witaminy D w wątrobie i nerkach, w jej aktywne biologicznie metabolity.

Warto więc oznaczyć poziom witaminy D i uzupełniać ewentualne jej niedobory. Najwięcej cholekalcyferolu z którego powstaje witamina D zawiera mięso niektórych ryb (łosoś, dorsz, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki, węgorz i inne) oraz tran. Ważnymi źródłami cholekalcyferolu są: wątroba, ser, żółtko jaj i niektóre grzyby.