Białostockie Centrum Analiz Medycznych
Sob. - Niedz. : zamknięte
rejestracja@bcam.pl

Najpopularniejsze posty

85 733 23 56 572 240 309
Adres e-mail rejestracja@bcam.pl
Punkty pobrań

Badania przeciwciał SARS-CoV-2 metodą CLIA

 

Badania przeciwciał SARS-CoV-2 wykonujemy w dwóch klasach – IgG oraz IgM.

 

Diagnostyka serologiczna w przebiegu choroby COVID-19 zaczyna odgrywać rolę w późniejszej fazie infekcji wirusem SARS-CoV-2, po ok. 7-10 dniach od momentu zakażenia.

 

  • Przeciwciała IgM są przeciwciałami „wczesnej fazy” infekcji. Oznaczenie przeciwciał w klasie IgM wykonuje się w celu określenia możliwego kontaktu z wirusem wywołującym COVID-19. Ich obecność może świadczyć o aktywnym zakażeniu. Przeciwciała IgM mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 7-10 dni (średnio w 8 dniu) od wystąpienia objawów choroby. Ich poziom z czasem spada i z reguły po około miesiącu, przeciwciała przestają być wykrywane

.

  • Przeciwciała IgG są przeciwciałami „późnej fazy” infekcji. Oznaczenie przeciwciał w klasie IgG wykonuje się w celu sprawdzenia występowania przeciwciał odpornościowych po zakażeniu wirusem wywołującym COVID-19. Ich obecność wskazuje na rozwinięcie humoralnej odpowiedzi immunologicznej i świadczy o przebytym kontakcie z wirusem SARS-CoV-2. Przeciwciała IgG mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 11 – 14 dni od wystąpienia objawów choroby. Ich poziom z czasem rośnie.

 


Warunki wykonania badania


  1. Materiał do badań (krew – surowica) pobieramy w dostępnych w punktach pobrań BCAM.
  2. Pacjent przychodząc na  pobranie BEZWZGLĘDNIE powinien posiadać maskę zakrywającą nos i usta.
  3. Pacjenci przy wejściu do punktu pobrań są zobligowani do dezynfekcji rąk preparatem znajdującym się przy drzwiach wejściowych. Procedura powinna zostać powtórzona przy wyjściu.

 

UWAGA: nie obsługujemy pacjentów z czynną infekcją i objawami zakażenia