Welcome to MedicalPress a Premium Medical Theme
85 733 23 56, 572 240 309

Badania w kierunku SARS-CoV-2

Badania w kierunku SARS-CoV-2

COVID-19 to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wirus ten przenosi się głównie drogą kropelkową. Jednak do zakażenie może dojść również poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami lub pośredni kontakt ze skażonymi przedmiotami. Czas przeżycia wirusa na różnych powierzchniach może wynosić od kilku godzin do kilku dni, a w sprzyjających warunkach (niska temperatura) nawet do kilku tygodni.

Okres inkubacji choroby, czyli czas od zakażenia do pierwszych objawów, wynosi 2- 14 dni (najczęściej 5-6 dni). Postać kliniczna choroby zależy od kondycji układu immunologicznego pacjenta oraz chorób współistniejących, w szczególności chorób płuc, układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, a także chorób nowotworowych. U ok. 80% osób choroba przebiega bezobjawowo. U pozostałych pojawia się stopniowo gorączka powyżej 37,5 °C, suchy kaszel, niewielka duszność. U 6% pacjentów przebieg jest ciężki lub krytyczny, co objawia się ciężkim śródmiąższowym zapaleniem płuc, zespołem ostrej niewydolności oddechowej, a także uogólnioną reakcją zapalną, aż po niewydolność wielonarządową i zgon.

Diagnostyka laboratoryjna w przebiegu COVID-19

W diagnozowaniu choroby pomocne są badania laboratoryjne. Rodzaj zastosowanych testów musi być dostosowany do czasu, jaki upłynął od kontaktu z patogenem, wystąpienia objawów i oczywiście celowi, jakiemu ma służyć badanie.

W diagnostyce stosowanej w przebiegu choroby dostępne są:

Testy molekularne w celu wykrycia materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 (metodą RT-PCR)

Testy RT-PCR wykonuje się z próbki materiału pobranego specjalną wymazówką z nosogardzieli Pacjenta. Materiał jest następnie badany w kierunku genów charakterystycznych dla koronawirusa SARS-CoV-2. Pozytywny wynik testu PCR jest potwierdzeniem zakażenia Pacjenta koronawirusem.

Szybkie testy antygenowe

Celem badania jest wykrycie antygenów, które są charakterystyczne dla wirusa SARS-CoV-2. Podobnie jak w przypadku testów PCR, materiałem do badań także jest wymaz pobierany z nosogardzieli Pacjenta. Pacjenci z objawami choroby COVID-19, których wynik testu antygenowego okaże się pozytywny, otrzymują w ten sposób potwierdzenie zakażenia. Szybkie testy na koronawirusa mogą być wykonane m.in. przez osoby, które udają się do krajów akceptujących testy antygenowe przy przekraczaniu ich granicy.

Testy serologiczne w kierunku przeciwciał w klasie IgG / IgM przeciw antygenom wirusa SARS-CoV-2

Testy serologiczne wykonuje się w celu wykrywania specyficznych przeciwciał, które powstają wskutek odpowiedzi immunologicznej na kontakt z wirusem SARS-CoV-2 lub po szczepieniu przeciwko COVID-19. Testy serologiczne wykrywają przeciwciała w dwóch klasach IgM oraz IgG.Testy przeznaczone są dla osób, które chcą sprawdzić, czy miały kontakt z wirusem, oraz dla osób zaszczepionych, chcących zbadać poziom przeciwciał po przyjęciu szczepienia.

Źródło: https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/diagnostyka-covid-19/