Białostockie Centrum Analiz Medycznych
Sob. - Niedz. : zamknięte
rejestracja@bcam.pl

Najpopularniejsze posty

85 733 23 56 572 240 309
Adres e-mail rejestracja@bcam.pl
Punkty pobrań

Blog

FoodProfil – diagnostyka nadwrażliwości pokarmowej

Czy zdarzyło Ci się, że po zjedzeniu pokarmu odczuwasz dyskomfort, wzdęcia, ból brzucha ?

 

Być może dokuczają Ci inne dolegliwości, które nie ustępują pomimo zdrowego trybu życia, stosowanej diety, czy brania środków farmakologicznych. Przyczyną może być nadwrażliwość pokarmowa– która jest reakcją po spożyciu niektórych pokarmów wywołująca  miejscowy lub ogólnoustrojowy, przewlekły stan zapalny.
Nadwrażliwość pokarmowa jest współcześnie bardzo powszechna. Szacuje się, że może być nią dotkniętych ok. 50% populacji. Często mylona jest z alergią pokarmową, która występuje jedynie u 2 % społeczeństwa, a jej objawy występują zazwyczaj natychmiast.  Symptomy nietolerancji pokarmowej pojawiają się kilka godzin a nawet kilka dni po spożyciu nietolerowanego pokarmu i mogą się utrzymać do kilku tygodni.

 

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele dolegliwości, z jakimi zmagamy  się na co dzień, może być wynikiem nadwrażliwości pokarmowej.

Wśród nich są takie jak:

  • objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunka, kolka, bóle brzucha, zespół jelita wrażliwego, zespół złego wchłaniania, zapalenie jelit
  • objawy ze strony układu oddechowego: przewlekły nieżyt nosa, astma, przewlekłe zapalenie zatok
  • objawy dermatologiczne: pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, trądzik, świąd, wypryski
  • objawy ze strony układu ruchu: bóle mięśni, bóle stawów
  • objawy ze strony układu nerwowego: migrena, bóle głowy innego typu, zaburzenia koncentracji, zmiany nastroju i zachowania, depresja, stany lękowe, pobudzenie lub zmęczenie, bezsenność
  • inne: trudności z utrzymaniem masy ciała, cukrzyca typu II, ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi), choroby autoimmunologiczne. (RZS, łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Hashimoto)

Powszechnie publikowane raporty z badań medycznych wskazują nawet na 75 problemów zdrowotnych, które mogą być ściśle związane z nadwrażliwością pokarmową. Niestety przebieg reakcji jest zwykle opóźniony i przy dostarczeniu niewielkiej ilości antygenu pokarmowego bywa subtelny.
Co więcej, przyczyną może być zarówno jeden składnik jak i kilka, składających się na spożywany posiłek. Dlatego niejednokrotnie tak trudno jest zdiagnozować przyczynę choroby.
Występowanie chociażby jednej z wymienionych dolegliwości o niezidentyfikowanej etiologii powinno być impulsem do przeprowadzenia diagnostyki z zakresu nadwrażliwości pokarmowej .

 

Oferujemy Państwu dostępne w Białostockim Centrum Analiz Medycznychkompleksowe testy FoodProfil weryfikujące reakcję na różne produkty spożywcze.

 

W ofercie dostępne są 3 rodzaje testów:

FoodProfil 45 FoodProfil 88 FoodProfil 280