NOWOŚĆ w ofercie BCAM

 

KALPROTEKTYNAnieinwazyjny  marker zapalenia jelit.

Kalprotektyna jest białkiem, którego podniesiony poziom w kale świadczy o występowaniu lub zaostrzeniu stanu zapalnego jelit.

Oznaczanie kalprotektyny stanowi skuteczną metodę w różnicowaniu nieswoistych stanów zapalnych jelit ( choroba Leśniowskiego-Crohna)  i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa), od zaburzeń czynnościowych, np. zespołu jelita drażliwego zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Wynik ujemny z dużym prawdopodobieństwem wyklucza nieswoiste zapalenie jelit i pozwala uniknąć badań inwazyjnych.

Podwyższone wartości kalprotektyny występują u pacjentów cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit. W przypadku takich pacjentów konieczne jest wykonanie w dalszym etapie kolonoskopii. Otrzymanie wyników tych dwóch badań pozwala na postawienie jednoznacznej diagnozy.

Poziom kalprotektyny podwyższa się wraz z rozwijającym się procesem zapalnym – im bardziej zaawansowany stan zapalny, tym wyższe stężenie tego białka. W związku z tym ilościowe oznaczanie kalprotektyny może służyć do obserwacji zaostrzenia lub remisji choroby.

Innymi przyczynami wzrostu stężenia kalprotektyny mogą być choroby nowotworowe jelit, marskość wątroby, zakażenie wirusem HCV, a także ostre zapalenie trzustki. Poziom kalprotektyny ponad normę mogą wywołać niektóre leki, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne. U dzieci do wzrostu kalprotektyny może dojść w wyniku alergii pokarmowych.

 

Instrukcja pobrania próbki do badania:

 1. Zaleca się, aby próbka została pobrana podczas pierwszego porannego wypróżnienia
 2. Przed oddaniem kału należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy
 3. Stolec ,z którego pobierana jest próbka NIE MOŻE znaleźć się w kontakcie z wodą obecną w muszli klozetowej ( resztki środków do czyszczenia toalet, które mogą znajdować się w wodzie znacząco wpływają na wynik testu)
 4. W przypadku z sedesu z płaską misą tzw. półką należy usunąć z toalety kostki czyszcząco- odświeżające, spłukać, a następnie osuszyć muszlę i wyłożyć ją dużą ilością papieru toaletowego aby stolec nie wszedł w kontakt z wodą.
 5. W przypadku sedesów z misą głęboką można przykleić do deski sedesowej za pomocą taśmy biurowej płachtę przezroczystej folii spożywczej i po oddaniu stolca pobrać z niej próbkę.( UWAGA : Po pobraniu próbki i opróżnieniu pozostałej zawartości do toalety, folii nie należy spłukiwać w toalecie, gdyż grozi to jej zatkaniem)
 6. Za pomocą łyżeczki do pobierania z jałowego pojemnika na próbkę ( do kupienia w aptece) pobrać kał z trzech różnych miejsc i umieścić w pojemniczku. Próbka powinna mieć wielkość orzecha włoskiego.
 7. Proszę opisać pojemnik datą pobrania
 8. Pojemnik proszę dostarczyć do laboratorium

 

Badanie mutacji w genie BRCA1 oraz BRCA2

 

Geny BRCA1 i BRCA2 kodują białko biorące udział w procesie naprawy DNA. Mutacje w tych genach odpowiadają za dziedziczną predyspozycję do raka piersi i jajnika. Mutacja w genie może być dziedziczona i przez to zwiększa się prawdopodobieństwo rozwoju raka także u potomstwa. Obecność mutacji genu BRCA wiąże się z 50-80% ryzykiem zachorowania na raka piersi i 45%-60% ryzykiem raka jajnika.

W przypadku genu BRCA1 oferujemy Państwu badanie, które wykrywa trzy najczęściej występujące mutacje oraz ok. 150 innych rzadziej wykrywanych mutacji w omawianym genie. Natomiast badanie genu BRCA2 polega na wykrywaniu najczęstszej( jednej) mutacji w tym genie.

 

Kto powinien w pierwszej kolejność zrobić test BRCA?

 

 • Test powinny wykonać przede wszystkim osoby(uwaga: mężczyźni także mogą chorować na dziedzicznego raka piersi), u których w rodzinie stwierdzono raka piersi lub jajnika zwłaszcza przed 50 rokiem życia.
 • Osoby, u których rak piersi wystąpił przed osiągnięciem 50 roku życia
 • Mają w rodzinie osoby, u których rozpoznano mutację genów BRCA1 lub BRCA2.
 • Miały zdiagnozowane niezłośliwe zmiany, takie jak np. torbiele w piersiach lub jajnikach, zwłaszcza jeśli planują lub już stosują hormonalną terapię zastępczą,

Wynik powyższego badania powinien być skonsultowany w specjalistycznej poradni genetycznej. Wykrycie mutacji pozwala na objęcie pacjenta odpowiednim systemem badań kontrolnych.

Należy pamiętać, że nie wykrycie mutacji w genach BRCA1 oraz BRCA2 nie jest tożsame z brakiem możliwości rozwoju raka piersi i/lub jajnika u badanej osoby.

 


 

FoodProfil – diagnostyka nadwrażliwości pokarmowej

 

Czy zdarzyło Ci się, że po zjedzeniu pokarmu odczuwasz dyskomfort, wzdęcia, ból brzucha ?

 

Być może dokuczają Ci inne dolegliwości, które nie ustępują pomimo zdrowego trybu życia, stosowanej diety, czy brania środków farmakologicznych. Przyczyną może być nadwrażliwość pokarmowa– która jest reakcją po spożyciu niektórych pokarmów wywołująca  miejscowy lub ogólnoustrojowy, przewlekły stan zapalny.
Nadwrażliwość pokarmowa jest współcześnie bardzo powszechna. Szacuje się, że może być nią dotkniętych ok. 50% populacji. Często mylona jest z alergią pokarmową, która występuje jedynie u 2 % społeczeństwa, a jej objawy występują zazwyczaj natychmiast.  Symptomy nietolerancji pokarmowej pojawiają się kilka godzin a nawet kilka dni po spożyciu nietolerowanego pokarmu i mogą się utrzymać do kilku tygodni.

 

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele dolegliwości, z jakimi zmagamy  się na co dzień, może być wynikiem nadwrażliwości pokarmowej.

Wśród nich są takie jak:

 • objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunka, kolka, bóle brzucha, zespół jelita wrażliwego, zespół złego wchłaniania, zapalenie jelit
 • objawy ze strony układu oddechowego: przewlekły nieżyt nosa, astma, przewlekłe zapalenie zatok
 • objawy dermatologiczne: pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, trądzik, świąd, wypryski
 • objawy ze strony układu ruchu: bóle mięśni, bóle stawów
 • objawy ze strony układu nerwowego: migrena, bóle głowy innego typu, zaburzenia koncentracji, zmiany nastroju i zachowania, depresja, stany lękowe, pobudzenie lub zmęczenie, bezsenność
 • inne: trudności z utrzymaniem masy ciała, cukrzyca typu II, ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi), choroby autoimmunologiczne. (RZS, łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Hashimoto)

Powszechnie publikowane raporty z badań medycznych wskazują nawet na 75 problemów zdrowotnych, które mogą być ściśle związane z nadwrażliwością pokarmową. Niestety przebieg reakcji jest zwykle opóźniony i przy dostarczeniu niewielkiej ilości antygenu pokarmowego bywa subtelny.
Co więcej, przyczyną może być zarówno jeden składnik jak i kilka, składających się na spożywany posiłek. Dlatego niejednokrotnie tak trudno jest zdiagnozować przyczynę choroby.
Występowanie chociażby jednej z wymienionych dolegliwości o niezidentyfikowanej etiologii powinno być impulsem do przeprowadzenia diagnostyki z zakresu nadwrażliwości pokarmowej .

 

Oferujemy Państwu dostępne w Białostockim Centrum Analiz Medycznych kompleksowe testy FoodProfil weryfikujące reakcję na różne produkty spożywcze.

 

W ofercie dostępne są 3 rodzaje testów:

FoodProfil 45 FoodProfil 88 FoodProfil 280